BUDE TUHÁ ZIMA! Slunce produkuje méně ultrafialového záření …
Míra ultrafialového záření ovlivňuje zimu v Evropě i Americe.
Pokles ultrafialového záření produkovaného Sluncem způsobuje v částech Evropy a Severní Ameriky neobvykle chladné zimy. Vyplývá to ze studie zveřejněné v pondělí v časopise Nature Geoscience, informuje agentura Reuters.
Vědci již dlouhou dobu ví, že Slunce prochází jedenáctiletým cyklem, během něhož vyzařování měřené pomocí slunečních skvrn postupně roste, dosahuje vrcholu a opět klesá. Nyní se jim podařilo stanovit i spojení mezi slunečním cyklem a počasím na Zemi.
„Náš výzkum potvrzuje existenci pozorovaného spojení mezi proměnlivostí Slunce a místním zimním klimatem,“ uvedla pro Reuters hlavní autorka studie Sarah Inesonová z britského Meteorologického úřadu.
Tým vědců z Meteorologického úřadu, londýnské Královské univerzity a Oxfordské univerzity sestrojil pomocí údajů ze satelitu, který měří míru ultrafialového záření ze Slunce, složitý počítačový model, který simuloval dlouhodobé vzory počasí. Zaměřili se zejména na roky 2008 až 2010, kdy aktivita Slunce dosáhla svého minima a zároveň Evropa a Spojené státy zažily extrémně chladné zimy, v jejichž důsledku byla přerušena letecká doprava.
Výzkumníci prokázali, že snížení ultrafialového záření ovlivňuje vítr ve vysokých vrstvách atmosféry na severní polokouli a tím způsobuje chladné zimy. „Hodnoty UV záření nám neřeknou, jaké bude počasí zítra a pozítří, nabízejí nám ale vzrušující vyhlídku vylepšit dlouhodobé předpovědi na příští měsíce i roky. Tyto předpovědi hrají významnou roli v dlouhodobém plánování,“ vysvětlila význam objevu Inesonová.
V letech nízkého záření ze Slunce se ve vrchních vrstvách atmosféry v oblasti tropů vytváří nezvykle chladný vzduch, který mění schéma distribuce tepla v atmosféře. Tím vznikají východní větry, jež přináší extrémně chladné počasí a sněhové bouře do severní Evropy a Spojených států a mírnější počasí do Kanady a Středomoří. Když vyzařování Slunce vzroste, nastane opak.
Satelitní data také ukázala, že aktivita Slunce je mnohem nestálejší, než si vědci dosud mysleli. Počítačový model ale úspěšně reprodukoval jevy, o nichž se vědci domnívali, že k nim dochází ve vrchních vrstvách atmosféry během změn v UV záření.
Inesonová ale upozorňuje, že je třeba dalších výzkumů. Základním problémem jsou použitá data, která se vztahují pouze na krátké období několika let. „Otázkou tedy zůstává, zda je studie přesná a také použitelná pro jiné sluneční cykly,“ uvedla Inesonová.
Zdroj: http://tn.nova.cz/zpravy/zajimavosti/ultrafialove-zareni-ma-vliv-na-chladnou-zimu.html