Úspora energie: Jak šetřit elektřinu i teplo

Energie jsou v domácnosti věčné téma. Žít bez nich nedokážeme, pravidelné účty za energie ale neplatí rád nikdo. V době kdy nás navíc čeká zdražení elektřiny, čím dál častěji uvažujeme nad tím, jak ušetřit. Pojďte se s námi zamyslet, zdali neexistují způsoby, jak svoje účty trochu ořezat. V domácnosti se totiž při troše snahy dá nalézt hned několik oblastí, kde můžete ušetřit.

„Snížením teploty o 1°C ušetříte 5 až 10 % nákladů na vytápění.“

Významným žroutem energie je v každé domácnosti vytápění.

Kdo by se rád doma klepal ve třech svetrech a teplých ponožkách? Vyhovující teplota je pro člověka jedním ze základních předpokladů vnitřní pohody v bytě. Celkem překvapujících úspor lze dosáhnout už při ztlumení topení o 1°C. Podle propočtů tak můžete ušetřit 5 až 10 % rodinných nákladů na energii. Takže vida, místo 22°C snižte teplotu na 21° C a hned máte několik stovek v kapse.

Vytápění a izolace

Dobou, kdy není třeba tolik vytápět, je noc. Výrazněji ztlumit můžete topení v klidu před spaním, nejenže ušetříte energii, navíc se ve studenějším pokoji většině z nás lépe spí a je to i zdravější pro organismus. Nezapomínejte také zavírat dveře do místností, které nevytápíte nebo v nich udržujete nižší teplotu. Drahocenné teplo by vám takto zbytečně unikalo.

Pokud vezmeme problematiku vytápění v potaz v širších v souvislostech, nabídne se nám hned několik dalších možných tipů, které mohou vést k úsporám. Jedno z míst, které mnohdy stojí za úniky tepla je fasáda budovy. Zde platí čím těsnější, tím lepší. Takže: zateplujme, izolujme, vyměňujme. Kupříkladu taková výměna starých oken za okna s izolačním dvojsklem může přinést úsporu energií až 50 % (u velmi kvalitních produktů až 70 %). Tento krok sice vyžaduje určitou počáteční investici, následné úspory jsou ale neoddiskutovatelné.

Lednice: Zdroj zajímavých úspor

I spotřebiče mohou někdy spotřebovávat více energií, než je nutné. Proto i tady máme několik tipů. Jednou z chyb, která se někdy v domácnostech vyskytuje, je umístění sporáku či kotle vedle chladničky nebo mrazničky. V takové situaci totiž chladící zařízení spotřebuje o mnoho více energie než v situaci, kdy se nenachází přímo vedle zdroje tepla. Podobná situace nastává v případě, že máte mrazák umístěný v horké suterénní místnosti, kde se teplota pohybuje okolo 30° C až 35° C. V tomto případě totiž mraznička spotřebuje až dvojnásobné množství energie!

Lednička je celkově zdrojem zajímavých úspor, pokud zabrousíme ještě trochu dál. Pořizování spotřebičů v energetické třídě A+ a vyšší je dnes už samozřejmostí. Stojí ale za to, zamyslet se také nad režimem, v němž spotřebič pracuje. Pokud nastavíte lednici na nejchladnější stupeň, je jasné, že spotřebuje nejvíce energie, zároveň tím ale nedosáhnete delší trvanlivosti potravin! Ba naopak, může se stát, že potraviny zmrznou a dříve se zkazí. Běžný střední stupeň provozu tedy zcela postačí.

Jako mávnutím kouzelného proutku také můžete spotřebu lednice snížit, pokud vyčistíte spirály v její zadní části. Tyto spirály totiž slouží k rozptylování tepla, a pokud tento rozptyl usnadníte, lednici bude stačit o něco méně energie. Takto je možné ušetřit až 30 % spotřeby lednice! To už je rozhodně zajímavé číslo.

TIP: Dům plný úspor

Kde ještě ušetřit? Podívejte se na několik tipů:

Elektřinu uspoříte, pokud vyměníte starý počítačový monitor za energeticky méně náročnou obrazovku LCD. V případě, že obrazovka běží až 8 hodin denně, můžete ušetřit až 100 000 W za rok.

I za vodu se platí. Takový kapající kohoutek může vyplýtvat až 1 l vody za hodinu, což znamená jednu vanu za týden.

Voda ohřívaná pro domácnost nemusí být příliš horká. Termostat ohřevu vody stačí nastavit na 60°, vyšší teplota je již celkem zbytečná a na ohřev spotřebujete zbytečně více energie.

Pokud naplníte mrazničku, spotřebuje pro chlazení méně energie, než pokud ji necháte poloprázdnou.

Úspory při vaření: I tady to jde

Kolem Vánoc a nového roku připravujeme nejrůznější dobroty, více vaříme a pečeme. Spotřeba energie v domácnosti v tuto chvíli přirozeně stoupá, proto není od věci se i tady zamyslet, jak si počínat ekonomicky.

Pokud pečete, rozhodně využívejte troubu pro pečení více plechů najednou, případně ji využijte pro přípravu oběda i moučníku zároveň. Pokud totiž využijte již rozehřáté trouby pro přípravu více chodů či pečení více plechů zároveň, můžete ušetřit až 50 % spotřeby plynu nebo elektřiny. Opětovné rozehřívání trouby spotřebovává velké množství energie. Úspor navíc dosáhnete, pokud sporák nebo troubu vypnete několik minut před tím, než je jídlo hotové. Na dopečení vám plně postačí využít zbytkového tepla.

Zdroj: http://probuzeni.blogspot.com/2011/01/uspora-energie-jak-setrit-elektrinu-i.html
Přinášíme Vám zajímavosti, které již byly zveřejněny a velmi dobře redakčně zpracovány.