Tepelné úspory

Nejčastější úniky tepla např. v rodinném domě bývají v tomto rozsahu:

  • okna, dveře25 %
  • strop15 %
  • stěny25 %
  • větrání25 %
  • podlaha10 %

Je několik možností, jak to vyřešit. Vůbec nejjednodušší věc, kterou můžete udělat, je vyměnit nevyhovující okna za okna nová a lepší.

Dnes jsou již běžně okna s izolačním trojsklem a novinkou je dokonce již čtyřsklo. Nestačí ale posuzovat jen „k“ (uváděné pro sklo), je třeba posoudit celkový prostup tepla vč. rámu, který může činit i 40 % plochy okna. Nezbytné je pečlivé zateplení ostění a parapetů. Přínosem je instalace venkovní rolety.

Pro účinné zateplení domu je důležité instalovat radiátory ústředního topění přímo pod plastové okno. Tím se zajistí rovnoměrné ohřívání skel a omezí se jejich rosení. Mezi parapetem a stěnou se doporučuje nechat mezeru, aby mohl teplejší vzduch k oknu proudit a ohřívat ho.

Zásady správného větrání

Pokud budete plastovými okny pravidelně větrat, snižíte vzdušnou vlhkost a srážení (kondenzaci) vodních par na oknech, která znepříjemňuje pobyt v místnosti a zvyšuje tepelné ztráty.

Plastová okna otevírejte dokořán alespoň třikrát denně na dobu pěti minut tak, aby se vytvořil průvan. Takovým krátkým a intenzivním vyvětráním zajistíte výměnu vnitřního vlhkého vzduchu za méně vlhký venkovní. Nebojte se větrat i v zimě, místnost se neochladí. Vodní páry ve vzduchu absorbují mnohem více tepla a zvyšují náklady na vytápění.

Ušetřit můžete i díky zateplení.

Zateplení fasád

Zateplení fasád lze rozdělit do dvou hlavních kategorií. Provětrávaná izolace zajistí dobrý stav staršího zdiva náchylného k navlhání. Kontaktní fasády jsou nejběžnějším způsobem zateplení běžného zdiva.

Zateplení šikmých střech

Zateplení šikmých střech mezi krokvemi (tedy většinou z prostoru půdy) je jednoduchý a účinný způsob. Tento způsob je v současné době doplňován zateplením pod krokvemi. Zateplení nad krokvemi se používá v případech, kdy nelze provést zateplení jiným způsobem.

Zateplení plochých střech

Při zateplení plochých střech se většinou pomocí speciálních modulových prvků napraví malý spád střechy.

Zateplení podlah

V případě, že není možno zvednout podlahu, jsou při zateplení nutné stavební práce. Jestliže jsou obytné místnosti podsklepeny, je nejsnadnější zateplit podlahy zespodu – nalepením izolantu na strop sklepa.

Zdroj: http://www.cez.cz/cs/pro-zakazniky/chci-usetrit/na-cem-chcete-usetrit/sporte-od-zakladu.html
Přinášíme Vám zajímavosti, které již byly zveřejněny a velmi dobře redakčně zpracovány.