Na energiích můžete ušetřit tisíce korun. Stačí dodržovat osvědčené rady

Ceny elektřiny zdražují letos o více než 4,5 procenta. Ušetřit nemalé peníze můžete změnou dodavatele energií, ale i změnou svého chování. Jde to často i bez velkých vstupních nákladů. Některá osvědčená doporučení jsou snadná, stačí odbourat zaběhané návyky a utužit nové. Úspora je přitom okamžitá.

Udělejte malou inventuru činností v domácnosti, určitě najdete rezervy. Pár stokorun tak mohou ušetřit i lidé, kteří odebírají teplo a teplou vodu z centrálních zdrojů, tedy ti, kteří si svého dodavatele tepla svobodně vybrat nemohou.

Jak ušetřit energii v kuchyni

 • Troubu předehřívejte, jen pokud je to nutné, během pečení ji zbytečně neotevírejte, výhodou je tak trouba s prosklenými dvířky. Jídlo před pečením raději rozmrazte, zkrátíte dobu pečení. Hodina pečení při 180 stupních vyjde přibližně na 10 korun.
 • Myčka na nádobí ve srovnání s mytím pod tekoucí vodou ušetří. Zapínejte ji však, až bude plná. Umytí osmi sad čtyřikrát týdně vyjde na 800 až 1 100 korun za rok, jedno umytí při 60 stupních stojí přibližně pět korun. Pokud možno nepoužívejte předmývací programy, ale automatické a bio. Pravidelně čistěte sítko odtokové vody.
 • Lednice i mrazák fungují nejúsporněji, když jsou v chladné místnosti. S každým stupněm nad 20 narůstá jejich spotřeba o pět procent. Když už je máte v kuchyni, dbejte na to, aby nestály v blízkosti trouby, radiátorů ani pračky. Přístroj by neměl být ani příliš blízko u stěny. Udržujte v lednici pořádek, nemusíte v ní pak dlouze hledat a dveře nebudou zbytečně otevřené. Pro obyčejný provoz stačí, aby lednice chladila na pět stupňů, při teplotě tři stupně Celsia roste její spotřeba o 15 procent. Pravidelně kontrolujte těsnění ve dvířkách a odmrazujte mrazák, námraza vyšší než tři milimetry zvyšuje spotřebu proudu až o 75 procent. Do lednice nedávejte teplé jídlo. Chladničky a mrazničky s energetickým štítkem A+mají o čtvrtinu nižší spotřebu energie než třídy A.
 • Ve varné konvici vařte jen tolik vody, kolik opravdu potřebujete. Uvaření litru vody stojí přibližně 50 haléřů. Za rok zaplatíte při ohřátí tří litrů vody denně celkově 548 korun. Pravidelně odstraňujte vodní kámen, v zanesené konvici se voda k varu dostane za delší dobu.
 • Jídlo ohřívejte raději v mikrovlnce než v troubě nebo na plotně, má menší spotřebu energie. Ohřátí jídla na elektrické plotýnce vyjde na 1,60 koruny. U jídel s delší dobou varu používejte papiňák, ušetříte až 40 procent elektřiny. Vařte v přiklopeném hrnci, snížíte spotřebu až o polovinu. Velikost dna nádoby na vaření by měla odpovídat velikosti plotýnky nebo plynového hořáku. Ušetřit můžete až 20 procent nákladů. Hrnce s vybouleným dnem vyhoďte, zvyšují spotřebu energie až o třetinu. Používejte nádobí, které dobře vede teplo, například nerezové nebo se zesíleným dnem. Využívejte zbytkové teplo elektrických plotýnek na dovaření.
 • Teplotu na bojleru nebo na průtokovém ohřívači nastavte na co nejnižší a už ji nemíchejte se studenou vodou. Přístroj umístěte co nejblíže odběrnému místu. Potrubí mezi ohřívačem a baterií tepelně izolujte. Snížení teploty ze 70 na 55 stupňů Celsia ušetří až 1 000 korun ročně. Nádobí nemyjte pod tekoucí vodou, ale ve dřezu a pak je opláchněte, ušetříte nejenom energii na ohřátí vody, ale i vodu samu.

Jak ušetřit energii za teplo

 • V obýváku a dětském pokoji udržujte teplotu 20 stupňů Celsia, v ložnici stačí 18 stupňů. Snížením teploty o jeden stupeň ušetříte až šest procent energie. Pocit tepla ovlivňuje i vlhkost vzduchu, při vlhkosti 40 až 50 procent stačí místnost vytopit na teplotu o dva až tři stupně nižší.
 • Používejte úsporné žárovky nebo zářivky, ušetříte až 80 procent elektřiny při stejné hladině osvětlení. Například výměnou 100wattové žárovky za 23wattovou úsporku ušetříte při každodenním čtyřhodinovém svícení za 10 let až 4 200 korun. Klasické žárovky používejte jen ke krátkodobému svícení, třeba v koupelně, spižírně nebo na toaletě.
 • Na radiátorech nesušte prádlo ani na ně nic nepokládejte, závěsy by měly zakrývat jen okna, ne topení. Nezakrývejte těleso nábytkem ani dekoracemi, nemělo by být ani zaprášené, ušetříte až desetinu tepla. Tělesa odvzdušňujte minimálně každé tři měsíce, zvýšit účinnost topení pomohou i reflexní fólie umístěné za tělesy, použít jde i alobal.
 • Pořiďte si pokojový programovatelný termostat, nebo ještě lépe termostatické hlavice na každý radiátor. V kombinaci s vhodným regulátorem výkonu kotle se tak dá ušetřit až 20 procent tepla.
 • Pokud si pořizujete plynový kotel, zvažte koupi kondenzačního, vyplatí se to. Tyto kotle jsou sice dražší, ale výkonnější – sníží spotřebu plynu o 25 až 40 procent a návratnost investice je okolo čtyř let. Pravidelně jednou ročně si nechte provést kontrolu seřízení plynových spotřebičů. Úsporně pracuje pouze kotel v dobrém technickém stavu a správně seřízený.
 • Únik tepla snížíte okenními fóliemi nebo okenicemi. Větrejte krátce a intenzivně, na noc zatahujte závěsy nebo žaluzie. Průvanu zamezíte použitím kvalitního těsnění, to sníží únik tepla až o polovinu, obdobně to platí také pro dveře. Zavírejte dveře do chladnějších místností.
 • Televizi i ostatní přístroje vypínejte ze zdi, spotřebovávají proud i v pohotovostním režimu stand-by, starší spotřebiče i 20 wattů za hodinu. Není to sice moc, ale za rok se to pěkně nasčítá, skoro 900 korun. Použít můžete prodlužovací kabel s více zásuvkami a vypínačem. Využívejte program „sleep“, se kterým se televize i hi-fi v určený čas vypnou samy.
 • Omezte přehrávání DVDa CD na stolním počítači, na přehrávači to vyjde přibližně na pětinu. Máte-li na výběr, zvolte notebook, je úspornější. Zatímco stolní počítač má i s monitorem spotřebu 140 wattů za hodinu, notebook spotřebuje sotva čtvrtinu. Při denním dvouhodinovém používání počítače tak můžete za rok ušetřit 365 korun.

Jak ušetřit za energii v koupelně

 • Perte jen plnou pračku, s dobrým práškem můžete zvolit nižší teplotu. Když snížíte teplotu na 40 stupňů Celsia, ušetříte polovinu energie, u jednoho praní až pět korun. Zbytečně prádlo nepředpírejte ani nevyvářejte.
 • Velmi náročné na spotřebu jsou sušičky prádla, tou nejlepší sušičkou je slunce a vítr. Jestliže máte víc prádla, druhou várku do sušičky naložte hned, jak skončí první cyklus. Buben se na provozní teplotu ohřeje rychleji. Dejte přednost samostatné sušičce s bubnem na pět kilo prádla, moderní typy mají nejnižší spotřebu, pravidelně čistěte vzduchový filtr.

Zdroj: http://finance.idnes.cz/na-energiich-muzete-usetrit-tisice-korun-staci-dodrzovat-osvedcene-rady-14w-/viteze.aspx?c=A110111_1512651_viteze_sov
Přinášíme Vám zajímavosti, které již byly zveřejněny a velmi dobře redakčně zpracovány.

zobrazit celý článek

Teplá voda? Plaťte za ni méně!

1.    Pozor na dlouhé vedení

Zdroj teplé vody byste měli mít umístěný co nejblíže od místa, kde ji odebíráte. To se týká hlavně majitelů rodinných domů, kteří rádi umisťují bojlery do sklepů a teplou vodu pak „táhnou“ dvě patra nahoru. Voda se tím postupně ochlazuje, což platí pro potrubí delší než dva metry. Pokud nemůžete zásobník vody umístit třeba do koupelny, dbejte na kvalitní izolaci potrubí. A máte-li třeba v jednom patře jen malé umývátko na toaletě a jinak zde teplou vodu nepotřebujete, zvažte, zda se vám k němu nevyplatí koupit průtokový ohřívač a nevést sem potrubí od bojleru.

2.    Baterie dokážou zázraky

Máte-li běžnou pákovou baterii, proteče tudy za minutu 15 litrů vody, tedy i té teplé. K dostání jsou sice typy s brzdami a stoptlačítky, které dokážou průtok stáhnout zhruba na polovinu. Podobný efekt mají i perlátory. Nejúčinnější při šetření teplou vodou jsou ale takzvané termostatické baterie. U nich si lze nastavit, že poteče voda o teplotě přesně 38 stupňů, která je ideální na sprchování i koupání. Přitom nastavit si lze tuto hodnotu podle nakreslené rysky a tedy bez toho, že byste kohoutky anebo páku pracně štelovali a mezitím vám odtékaly litry vody bez využití do odpadu. V porovnání s pákovými bateriemi ušetří až 50 procent vody a tím i tepla na její ohřev.

3.    Pozor při čištění zubů i koupání

Jsou to rady, které se opakují v každém článku o šetření vodou, ale stále patří k největším zlozvykům – během dvou minut, kdy si čistíte zuby, proteče zbytečně do odpadu 15 až 30 litrů vody, někdy i draze ohřáté. Zbytečně vyhozené peníze představuje i denně napuštěná vana horké vody. Na sprchování potřebujete jen třetinu. Argument o tom, že se občas „zapomenete“ a stojíte pod sprchou čtvrt hodiny, tedy spotřebu máte vyšší než při koupání, už neuspěje.

Za zhruba 400 korun si totiž můžete koupit speciálního hlídače vody, kterou „prosprchujete“. Na něm si nastavíte, kolik litrů vody vám proteče za minutu, a na základě tohoto údaje potom přístroj počítá, jak dlouho se sprchujete. Přitom 35 litrů zcela stačí pro komfortní osprchování. Během sprchování vám symbol člověka plnícího se vodou ukazuje, kolik vody už jste vyčerpali a kolik ještě zbývá. Když se mydlíte nebo nanášíte šampon na vlasy, zmáčknete na tlačítku pauzu, počítání se tím přeruší. Až vodu opět pustíte, stisknete toto tlačítko ještě jednou – počítání se opět rozběhne. Jakmile spotřebujete dovolené množství vody, ozve se zvukový signál.

4.    Mytí nádobí zakázáno

Pravidlo, které zvlášť ženy začínají dodržovat čím dál raději. Na ruční umytí dvanácti sad nádobí, což je náplň jedné myčky, spotřebujete ve dřezu až 80 litrů vody, z toho zhruba polovina je teplá. Spotřeby myček začínají už na sedmi litrech, a z nich se ohřívá jen část. Úspora tak dosahuje 90 procent!

Přesvědčte se sami, že šetřit není těžké. A když nesmíte mýt nádobí, může to být přece i příjemné!

Zdroj: http://www.prozeny.cz/magazin/bydleni-a-zahrada/poradme-si/18025-tepla-voda-platte-za-ni-mene
Přinášíme Vám zajímavosti, které již byly zveřejněny a velmi dobře redakčně zpracovány.