Jak ušetřit za topení

Několik rad, jak (snadno) ušetřit za topení

Vzhledem k tomu, že teplo se řadí mezi položky, které nejvíce zatěžují domácí rozpočet (navíc většina energií neustále podražuje), vyplatí se zvážit, jak ušetřit.

A ušetřit se (kupodivu!) dají tisícikoruny a to poměrně snadno!

1.     Nepouštějte teplo ven

Chladný vzduch, který proudí kolem dveří a okenních rámů je důvodem toho, že spousta tepla (energie = peníze) utíká nenávratně ven.

Proto je vhodné okna i dveře něčím utěsnit. Zejména potom vchod do domu, vstup na balkon, na půdu, do sklepa a do dalších chladných místností v domě.

Někdy pomůže jen vyměnit práh za vyšší, aby jím nemohl pronikat průvan. Nebo na spodní stranu dveří upevnit těsnicí lištu s gumovým páskem.

Do rámů oken a dveří je možné nalepit gumové nebo pěnové těsnění. Pak ale naopak nezapomeňte pravidelně větrat, aby se v domě nevytvořila plíseň.

Velmi účinné je opatřit okenní skla tepelně izolačními fóliemi. Velmi jednoduchým opatřením je prostě zatahovat na noc závěsy, žaluzie nebo rolety, protože oknem pak neuniká tolik tepla.

Na parapet či k prahu dveří je možné položit zábranu (například v podobě plyšové podložky), přes kterou se průvan nedostane dovnitř.

2.     S topením to nepřeháněje

Mějte na paměti, že každý stupeň teploty nad dvacet stupňů totiž znamená zvýšení nákladů o čtyři až šest procent. Ideální teplota v ložnici je mezi 17 a 20 stupni, v obývacím a dětském pokoji se doporučuje 21 až 22 stupňů. V kuchyni stačí 19 až 21 stupňů, na chodbě dokonce 16 až 18 stupňů. Naopak v koupelně se doporučuje 23 až 24 stupňů.

Když odcházíte z domu, ztlumte topení přibližně na 17-18 stupňů. Pokud odjíždíte na delší dobu, tak nastavte teplotu ještě o něco níže. Občas topit musíte i v prostorách, které moc nevyužíváte, aby se v nich nedržela vlhkost.

3.     Větrejte krátce a intenzivně

Abyste nemuseli vždy celý dům znovu vyhřívat, větrejte v zimním období jen krátce a intenzivně. Eventuelně vypněte při tom topení. Otevírání oken na delší dobu ochlazuje stěny, které se pak musí znovu zahřát.

4.     Teplo si nastavujte podle potřeby

Úspoře energií velmi pomůže výměna starých kohoutků za ventily s termostatickými hlavicemi. Když do bytu svítí slunce nebo například pečete v troubě, ventil sám zavře radiátor a zabrání zvyšování teploty. Hlavice ale nesmějí být otevřené naplno, protože jinak to nefunguje.

Další pomůckou šetřící energii, je pokojový termostat s časovým spínačem, na kterém lze naprogramovat teplotu během celého dne.

Ideální je, pokud lze v každé místnost nastavit teplotu. Například ráno by mělo být teplo v kuchyni, koupelně a ložnici, odpoledne v kuchyni a obývacím pokoji a večer v koupelně a ložnici.

Účinným pomocníkem jsou i odrazové fólie za radiátory. Nejsou moc drahé, ale velmi účinné!

5.     Uvolněte cestu teplému vzduchu

Teplo z radiátorů nebo kamen musí mít možnost dostat se dále do místnosti. Proto před topidla nestavte nábytek (například stoly), nespouštějte přes ně závěsy ani záclony, ale ponechte kolem nich volné místo.

Rozložení tepelných ztrát:

Část konstrukce Rodinný dům Bytový vícepodlažní dům
Okna a venk. dveře 30 – 40% 40 – 50%
Stěny 20 – 25% 30 – 40%
Střecha 15 – 20% 5 – 8%
Podlaha (strop sklepa) 5 – 10% 4 – 6%

Několik rad, než začnete před sezónou topit

Zkontrolujte funkčnost kotle a topidel.

Komín si nechte prohlídnout a vyčistit kominíkem.

Odvzdušněte topnou soustavu, případně i doplňte topnou náplň. Ověřte že topí všechny radiátory.

Při prvním zatopení na začátku sezóny netopte úplně naplno.

Jak často kontrolovat a čistit kotle a komíny

Kotel na tuhá paliva – 6x ročně, 1x ročně vybírání sazí

Kotel na plyn – 2x ročně, z toho 1x ročně kontrola celé spalinové cesty (komína i kouřovodu) a spotřebiče

Kamna na tuhá paliva na chatě či chalupě – minimálně 1x ročně

Zdroj: http://www.nejlevnejsidrevo.cz/jak-usetrit-za-topeni.php
Přinášíme Vám zajímavosti, které již byly zveřejněny a velmi dobře redakčně zpracovány.