Energetické úspory

Chcete ušetřit rychle a bez dalších nákladů?

Důležitá je znalost obecných zásad a jejich uplatňování v každodenním životě. Na základě níže uvedených pravidel úsporného chování, dokážete ušetřit snadno a rychle, a to bez nutnosti dalších finančních výdajů.

Chladnička

Ideální teploty dostačující k uchování potravin jsou u ledničky + 5°C, u mrazničky – 18°C, nižší teplota znamená vyšší spotřebu.

Chladnička patří na chladnější místo, s každým stupněm navíc nad 20°C vzroste její spotřeba o cca 6%. Chladnička by proto měla být v místnosti umístěna co nejdále od zdrojů tepla. Není vhodné ani příliš vlhké místo, vysokou vlhkostí vzroste spotřeba energií až o 4%. Také přílišná námraza na výparníku tepelně izoluje a tím snižuje chladící výkon. Námraza větší než 3mm zvyšuje spotřebu energie až o 75%.

Samozřejmostí by měla být co nejkratší doba při otvírání dveří chladničky či mrazničky. Potraviny uvnitř systematicky uspořádejte, ať je nemusíte zbytečně dlouho hledat. Neukládejte do ledničky teplé pokrmy, zabráníte tím tvoření námrazy.

Při nákupu nové ledničky se vyplatí investovat do té s energetickou třídou A, příp. A+, či A++. Stojí sice více než lednička třídy B, ale rozdíl se vám vrátí díky nižší spotřebě. Pokud máte ledničku starší deseti let, vážně uvažujde o pořízení nové.

Pokud opouštíte svůj byt či dům na delší dobu (například na dovolenou), doporučuje se chladničku vyprázdnit, vypnout a nechat otevřené dveře.

Klimatizace

Pokojové klimatizace se starají o snížení pokojové teploty, spotřebují však bohužel hodně energie.

Elektřinu můžete ušetřit tak, že přes den stáhnete okenní žaluzie. Pomůže vám i příroda, když do bytu vpustíte chladnější noční vzduch k předchlazení. Klimatizaci byste měli používat pouze nárazově a jen v případě potřeby. Zároveň by teplota klimatizace měla být nastavena max. o 5 stupňů nižší, než teplota venkovní.

Mikrovlnná trouba

Mikrovlnné trouby jsou ideální při přípravě menšího množství jídla, kdy kromě své rychlosti i značně ušetří elektrickou energii ve srovnání s běžným sporákem.

Mikrovlnné trouby, které mají zabudovaný gril, můžete výhodně využít i pro pečení a grilování – dosáhnete tak stejného efektu jako v klasické troubě, ovšem s menší spotřebou. V mikrovlnné troubě nepoužívejte nádobí obsahující kov. Ten totiž odráží mikrovlny a tím snižuje účinnost.

Myčka

Při menším zaplnění myčky můžete použít program pro poloviční plnění, který myje jen nádobí v horním koši a spotřeba vody i energie je tak nižší.

Důležitým prvkem je vybrání správného mycího programu. Standardní pro normálně zašpiněné nádobí, pro nádobí zašpiněné jen lehce postačí program úsporný. Málo špinavé nádobí vyzkoušejte v myčce umýt při teplotě vody místo standardních 65 na 50 °C – pokud se to osvědčí, budete tím šetřit energii, čas a tedy i peníze. Nejúspornější je, aby myčka byla před spuštěním vždy plná. Myčka nádobí v porovnání s ručním mytím nádobí pod tekoucí vodou rovněž ušetří téměř 60% vody.

Všeobecně výhodnější jsou rovněž myčky na 12, či 14 sad nádobí.

Ohřev vody

Pákové baterie jsou úspornější než klasické vodovodní kohoutky, protože požadovanou teplotu nastavíte rychleji a vody neodteče tolik.

Ohřívač umístěte co nejblíže místu spotřeby, aby se omezily ztráty energie v rozvodech. Nastavte teplotu ohřevu v zásobníku – bojleru na 55-60 °C. Bojler neumisťujte do příliš chladných místností.

Kontrolujte pravidelně každé 2-3 roky množství vodního kamene a stav anodové tyče ( vnitřní ochrana proti korozi). Vodní kámen usazený na topném tělesu a kal usazený na dně bojleru nejen, že zvyšují spotřebu elektrické energie, ale zároveň snižují množství ohřáté vody.

Sprchování ušetří nejen energii, ale i vodu ve srovnání s koupáním jí spotřebujete až třikrát méně.

Osvětlení

Používejte zářivky a tzv. úsporné žárovky. Spotřebu elektřiny ovlivníte i volbou svítidla.

Ve srovnání s klasickými žárovkami uspoří až 80 % elektřiny při stejné hladině osvětlení a zároveň vynikají delší životností. Pro noční orientaci v bytě použijte tzv. světlušky, tlumená světla s nízkou spotřebou. Volte světlé barvy stěn interiéru a dalšího vybavení, lépe odrážejí světlo a snižují tak nároky na osvětlení.

Úsporná žárovka Klasická žárovka
9 W 25 W
11 W 40 W
15 W 60 W
18 W 75 W
23 W 100 W

Vhodnější jsou svítidla s lesklými vnitřními plochami, která světlo odrážejí do prostoru. Svítidla, která svítí pouze přímo, vytvářejí často ostré stíny, což někdy není žádoucí. Pokud tedy používáte různá stínítka či odraz o strop a zdi, doporučujeme pravidelné čistění svítidel a obnovu malby na zdech. Zvýšíte tak odrazivost ploch a nebudete potřebovat tak silné žárovky. Svítíte-li žárovkami, používejte raději jednu silnější než více slabších, byť mají srovnatelný celkový příkon. Pokud například použijete šest 25W žárovek, jejich světelný tok je o 60 % menší než při použití jediné žárovky 150 W.

Počítač

Nastavte si na počítači aktivování úsporného režimu, pokud s ním právě nepracujete.

I v úsporném režimu ale počítač spotřebovává energii. Pokud s ním nebudete pracovat déle, zcela ho vypněte. Klasický monitor můžete nahradit LCD panelem, jehož spotřeba je nižší. LCD panel je navíc skladnější a méně zatěžuje oči. Pokud zvažujete nákup nového počítače, uvažujte o notebooku. Nejenže je přenosný, ale má také nižší spotřebu.

Pračka a sušička

S kvalitním pracím práškem můžete prát při nižší teplotě – ušetříte energii nutnou k ohřevu vody. Vyvářku a předpírku používejte jen tehdy, když je to opravdu nutné – tyto programy jsou energeticky náročné.

Rozhodující pro množství spotřebovávané energie je teplota vody při praní. Snížením teploty prací vody z 90 °C na 60 °C lze ušetřit kolem 25 % energie. Při praní menšího množství prádla (u některých nových praček v tzv. „úsporném programu“) se spotřebuje téměř stejné množství energie i vody jako při praní při plné náplni. Výhodné je proto si prací dny zorganizovat tak, aby byla pračka při praní plná. Vyvářku a předpírku používejte jen, když je to opravdu nutné tyto programy jsou energeticky náročné.Velmi náročné na spotřebu elektřiny jsou sušičky prádla. Pokud se přesto pro nákup sušišky (příp. kombinace pračky se sušičkou) rozhodnete, vyberte si pokud to je možné raději typ ventilační (vyžaduje vybudování odvodu vzduchu ven). Oproti kondenzačním typům spotřebovájí ventilační sušičky méně energie a i jejich pořizovací cena bývá obvykle nižší.Maximální otáčky bubnu určují, jak dobře dokáže pračka vyprané prádlo vyždímat. Budete-li prádlo následně sušit v sušičce, měla by mít pračka otáčky alespoň 1000 za minutu, jinak bude prádlo příliš mokré, sušení potrvá dlouho a spotřebuje více energie. Pokud sušíte prádlo klasickým způsobem, zvolte naopak spíše nižší otáčky bubnu. Ušetříte elektřinu a prádlo nebude tolik pomačkané.

Rychlovarná konvice

Je to jednoduché – ohřívejte vždy pouze tolik vody, kolik opravdu potřebujete.

Sporák

Používejte nádobí z materiálů, které dobře vedou teplo – například nerezová ocel. Docílíte tím rychlejšího ohřevu potravin. Je-li to možné, používejte tlakový (Papinův) hrnec. Díky většímu tlaku v hrnci se jídlo vaří při vyšší teplotě, takže se zkrátí doba potřebná k uvaření.

Na každý hrnec se najde vhodná poklice. Nepřiléhající poklice způsobují dvakrát až třikrát vyšší spotřebu, zároveň je třeba používat správnou velikost hrnce a plotýnky. Můžeme tímto ušetřit až 20% nákladů.

Máte-li elektrický sporák, vypínejte plotýnky 10 minut před koncem vaření a pokrm dodělejte s využitím zbytkového tepla. Při koupi nového sporáku si raději vyberte sklokeramickou varnou desku, která má vyšší účinnost při nižší spotřebě energie. Ještě úspornější je indukční varná deska, kde je tepelná ztráta pouze 10 %.

Troubu se snažte využívat jen v případě větších kusů masa (asi od2 kg). Troubu předehřívejte jen pokud je to bezpodmínečně nutné (například při pečení kynutých těst) a neotvírejte ji zbytečně často. Ke kontrole připravovaného jídla mnohdy stačí jen pohled přes skleněné okénko. Troubu můžete vypnout zhruba čtvrt hodiny před koncem pečení. Při častějším pečení si pořiďte horkovzdušnou troubu, která umožní rovnoměrnější pečení při nižší teplotě – ušetří až 40 % energie.

Televize, Audio technika

Televize, audio sestava nebo DVD přehrávač mohou být pěknými žrouty energie, i když je zrovna nepoužíváte.

Audiovizuální technika spotřebovává elektřinu i v pohotovostním (stand-by) režimu, někdy to může být až 50% spotřeby elektřiny v provozním režimu. Pokud to jde, raději je úplně vypínejte hlavním vypínačem.

Vysavač

Spotřebu elektrické energie můžete ovlivnit, pokud si koupíte vysavač s regulací výkonu.

Při slabším znečištění podlahy tak můžete jednoduše snížit jeho příkon i spotřebu energie. Plný prachový sáček snižuje sací výkon, což vás nutí buď nastavit silnější a energeticky náročnější vysávání, nebo vysávat plochu déle. Včasná výměna sáčku tedy znamená úsporu energie.

Vytápění

Každý stupeň teploty v místnosti dolů může znamenat úsporu až 6 % energie.

V topné sezóně větrejte krátce a intenzivně (3× až 4× za den na 10 -15 min.), teplotu v jednotlivých místnostech regulujte pomocí termostatických ventilů. Pravidelně odvzdušňujte tepelnou soustavu. Omezte úniky tepla, dbejte na kvalitní izolaci oken, střechy, termofasádu. Nezakrývejte zdroje tepla (radiátory).

Žehlička

Vyvarujte se žehlení příliš suchého nebo příliš mokrého prádla. Správnou vlhkostí můžete ušetřit až 40% energie.

Při žehlení nejprve žehlete len a bavlnu, jemné prádlo jako jsou například umělá vlákna a hedvábí se žehlí při nižších teplotách, nechte si je proto nakonec. Vypněte žehličku a využijte zbytkové teplo.

Správný výběr produktu se správně stanovenou sazbou

Přitom je důležitý zejména způsob, jak elektřinu v domácnosti využíváte (běžná spotřeba – ohřev vody – vytápění) a výše její spotřeby. Výběr produktu, distribuční sazby můžete konzultovat se svým dodavatelem elektřiny.

Zdroj: http://www.cez.cz/cs/pro-zakazniky/chci-usetrit/jak-chcete-usetrit/rychle-a-bez-nakladu.html
Přinášíme Vám zajímavosti, které již byly zveřejněny a velmi dobře redakčně zpracovány.